ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

عید فطر و مهدویت

1401/02/19

حجت‌الاسلام كلباسی،رئیس مركز تخصصی مهدویت  با بیان اینكه هم نماز و هم زكات فطریه دارای ارتباط ساختاری با مهدویت هستند، گفت: از اهداف مهم در دولت موعود مهدوی، همدلی و اجتماع برای ریشه‌كن شدن فقر و رفع خلاءها است امری كه شبیه آن در عید فطر تجلی می‌یابد.

حجت الاسلام والمسلمین «مجتبی كلباسی» درباره ارتباط عید سعید فطر با مهدویت و آموزه های مهدوی، اظهار كرد: اصولاً معارف و مناسك دینی در یك پیوند ساختاری با هم طراحی شده اند یعنی اینطور نیست كه جدا باشند، در عید فطر دو عنصر برجسته است یكی اجتماع و امامت كه در نماز و خطبه های عید متجلی است و ارتباط مستحكمی با امامت دارد و دوم هم انفاق و رفع فقر.

رئیس مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم ادامه داد: این بر ما آشكار است كه بسیاری از خلاءهای اجتماعی و گرفتاری ها ریشه در فقر دارد و فقر اقتصادی فقر در دیگر عرصه ها را نیز سبب می شود، از این رو، عید فطر و زكات فطریه، بستر و فرصتی است برای جبران این خلاء آنهم به صورت عام یعنی همه دست به كار می شوند؛ هر دوی اینها یعنی هم نماز و هم زكات فطریه دارای ارتباط ساختاری با مهدویت هستند.

وی تصریح كرد: حكومت عدل حضرت حجت(عج) به گونه ای است كه در آن فقر ریشه‌كن می شود، اینكه در دعای ماه مبارك رمضان می خوانیم: «اللَّهُمَّ أَغْنِ كُلَّ فَقِیرٍ» و در دعای افتتاح درخواست می كنیم كه خدا با ظهور حضرت حجت(عج) فقر را از ما برطرف كند، همه حكایت از غنای بشر در دولت موعود مهدوی دارد.

حجت الاسلام كلباسی با بیان اینكه عید فطر و زكات فطر به نوعی مانور مقابله با فقر است، گفت: چنان كه انفاق عمومی و پویش اجتماعی مسلمانان در سطح جهان برای این مهم شكل می گیرد؛ اتفاقی كه نمونه ای برای آن سراغ نداری كه بیش از یك میلیارد و چندصدمیلیون مسلمان بخشی از مال‌شان را در یك روز برای كمك به فقرا انفاق كنند.

این كارشناس مهدوی تاكید كرد: از اهداف مهم در دولت موعود مهدوی، همدلی و اجتماع برای ریشه‌كن شدن فقر و رفع خلاءها است، عید فطر بخصوص اجتماع مردم در نماز این عید سعید، تجلی زیبایی از این وصف دولت موعود برای از بین رفتن تشتت ها و همراهی و همدلی در عبادت و نماز و انفاق است برای همین هم با اهداف حكومت امام عصر(عج) و آنچه درباره دولت حضرت(ع) خوانده ایم، شباهت و نزدیكی دارد.

وی در پاسخ به این سوال كه چرا در روز عید فطر به خواندن دعای ندبه توصیه شده است؟، بیان كرد: این مسئله به امامت و لایت بازمی گردد دعای ندبه در حقیقت یك كلاس نبوت و امامت و ولایت به طور همزمان و ترسیم اهداف حكومت مهدوی است نه فقط گریستن و بیان فراق و دوری؛ این دعا اهداف حكومت مهدوی را ترسیم می كند چنان كه از برطرف شدن ظلم در زمین، عزت یافتن اولیاء و ذلیل شدن دشمنان با ظهور دولت حق سخن می گوید.

حجت الاسلام كلباسی اضافه كرد: لذا در عید فطر ابتدا با حضور در نماز عید در عمل همراهی با امامت و ولایت را به نمایش می گذاریم و بعد با خواندن دعای ندبه معارف نبوی و علوی و مهدوی را مرور می كنیم.

وی درباره راه های حفظ دستاوردهای ماه مبارك رمضان در سبك زندگی منتظران، ابراز كرد: ماه رمضان موسم تمرین تقوا از مسیر امساك از خوردن و آشامیدن است، حفظ این تقوا در طول سال نیازمند برنامه عملی است اینطور نشود كه بعد از رمضان گویا همه چیز رها شود! انسان منتظر باید با اراده و عمل این روحیه را حفظ كند، با اصولی همچون برنامه منظم تلاوت قرآن و دعا، برنامه منظم انفاق و افزایش معرفت، علاوه بر این، در عمل با خدا و امام زمان(عج) ارتباط و انس داشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان كرد: مراقبت بر اوقات نماز، مراقبت بر لقمه، پرهیز از اسراف، توجه به معنویات و ... برنامه ای است كه در حفظ دستاوردهای رمضانی به منتظران كمك می كند؛ باید عمل در كنار عقیده باشد تا تاثیری را كه از انتظار می خواهیم، در زندگی های خود ببینیم.

دفتر مرکزی