ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

انقلاب اسلامی و مهدویت

1400/11/19

نشست پژوهشی«کارکردهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی مهدوی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی»  در مرکز تخصصی مهدویت قم برگزار شد

در این نشست مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی نسب به ارائه دستاوردهای پژوهشی خود در این زمینه پرداخت‌.

این پژوهشگر حوزه، در ضرورت پرداختن به این موضوع بیان کرد: باورداشت تحقق جامعه منتظر و فرهنگ مبتنی بر آن در زمینه های اجتماعی، سیاسی، افتصادی، فرهنگی مورد توجه منظومه فکری امامین انقلاب بوده است که غفلت از این مهم، انحرافاتی در بیانیه گام اول به بار آورد.
 لذا رهبر انقلاب بر آن شدند تا خون تازه‌ای در رگ‌های انقلاب جاری کنند و در متن بیانیه گام دوم راهبردهای لازم در مدیریت این باورداشت را مطرح نمودند که نخ تسبیح آن مهدویت است.

همچنین با اشاره به این نکته که معمار کبیر انقلاب بحث ولایت فقیه را در راستای امامت و جانشینی امام زمان(عج) مطرح نموده است ادامه داد:
مهدویت، خواستگاه انقلاب را تأمین می‌کند
مهدویت، مقبولیت انقلاب را تضمین می‌کند
مهدویت، مشروعیت انقلاب را تجویز می‌کند
مهدویت، قوانین انقلاب را تدوین می‌کند
مهدویت، تداوم انقلاب را استمرار می‌بخشد
مهدویت، غایت انقلاب را هدف‌نمایی می‌کند

وی توصیه‌های مهم هفتگانه در متن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را بعنوان مقدمه تمدن نوین اسلامی برشمرد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی نسب بیان کرد: این توصیه های مهم هفتگانه لازم است مورد توجه همه دستگاه‌های مدیریتی و اجرایی قرار گیرد که عبارتند از علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی، سبک زندگی.

همچنین کارکردهای مهدویت در زمینه های اجتماعی، سیاسی، افتصادی و فرهنگی طبق بیانیه گام دوم به تفکیک تبیین شد.

عدالت اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، طهارت اقتصادی، مساوات در اقتصاد، رونق تولید ملی و حمایت از آن از جمله کارکردهای اقتصادی مهدوی در بیانیه گام دوم دانسته شد.

ایشان در ادامه به برکات مادی و معنوی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و به مواردی اشاره نمود: ایران جزء امن‌ترین
کشورهای جهان است، ایران سومین کشور در بحث سلولهای بنیادی است، ایران طراح و سازنده قدرتمندترین سلاح تک تیرنداز است، ایران دومین کشور سازنده دستگاه های شتاب دهنده است، ایران پرشتاب ترین کشور در بحث امید به زندگی است، بیش از ۹۵ درصد تأمین دارو توسط خود کشور انجام می‌شود و مقاوم ترین کشور در تحریمات شناخته شده است.

وی در پایان علت تفاوت وضعیت موجود با فرهنگ ناب مهدوی را ضعف در اجرای دقیق قانون و فرامین رهبری دانست و خاطر نشان کرد راهبرد و پیاده سازی این کارکردهای مهدوی، پژوهشی مجزا می‌طلبد.

همراه ما باشید

دفتر مرکزی